Exkurze v České národní bance

7.4.2016
Václav Bohata

CNBDne 5. 4. 2016 jsme se spolužáky ze třídy 3. Ede v rámci výuky ekonomiky a přípravy na maturitní zkoušku navštívili Českou národní banku v Praze, kde jsme zhlédli stálou expozici na téma „Lidé a peníze“ prezentující ucelený vývoj měny a financí v České Republice.

Měli jsme možnost prohlédnout si reprezentativní prostory této důležité ústavní instituce, kromě toho jsme při zhlédnutí dvou krátkých dokumentů získali spoustu zajímavých a cenných informací o historii, postavení a funkci ČNB. Po skončení prezentace jsme navštívili výstavu v trezoru, kde byly ověřeny naše vědomosti získané z hodin ekonomiky, týkající se např. ochranných prvků a historie peněz. Pod UV lampou jsme si vyzkoušeli pravost bankovek a osobních dokladů, prohlédli si první mince a porovnávali padělky bankovek.

Nakonec jsme se zúčastnili kvízu, při němž byly uplatněny získané znalosti, a někteří z nás obdrželi hodnotné ceny za první místa. Na úplný závěr nechybělo překvapení, kdy si každý mohl potěžkat pravou zlatou cihlu v hodnotě 11 milionů Kč.

 

Radka Polášková, 3.Ede