Purple Comet! Math Meet

1.5.2016
Hana Svobodová (SVB)

Premiéra soutěže nejen na SPŠ, ale i v ČR

Co to je? Purple Comet! Math Meet je mezinárodní týmová matematická soutěž, která probíhá online. Letos na konci dubna  se uskutečnil již 13.ročník, ale letos poprvé bylo zadání úloh k dispozici také v češtině. A to se  pro nás, učitele i žáky SPŠ, stalo výzvou – poměřit si své znalosti a dovednosti se školami po celém světě.

Kdo a jak soutěží? Soutěží až šestičlenné týmy, z nichž každý potřebuje počítač s připojením na internet. Účastníkům je povoleno používat kromě kalkulačky také literaturu či počítačové programy jakéhokoli druhu. Toho využily i některé naše týmy a při řešení jedné z úloh použily např. program Catia. Počítače během soutěže ale  nelze používat k vyhledávání v internetových zdrojích.

V letošním premiérovém roce soutěž Purple Comit! Math Meet  zaujala 37 žáků naší školy, z nichž jsme sestavili pět šestičlenných týmů, ostatní tvořili náhradníky.

Naše hodnocení? Po všech stránkách pozitivní. Za velkou přednost považujeme, že se jedná o týmovou soutěž vyžadující vzájemnou spolupráci. Bylo naší radostí sledovat, jak se mezi sebou dovedou domluvit maturanti s žáky prvního ročníku ku prospěchu co nejlepšího týmového výsledku. Vzhledem k tomu, že žáci třetích ročníků měli v době konání soutěže odborné praxe a hlavním kritériem pro sestavování týmů pro nás  nebyla známka z matematiky, byli jsme spokojeni i s umístěním. Z velké části se naše týmy umístily v první polovině startovního pole. Takže jsme se neztratili ani ve světě a dobře reprezentovali i naši republiku. Považujeme to za úspěch také proto, že jsme odborná škola. Určitě víme také to, že za rok se  Střední průmyslová škola soutěže Purple Comet! Math Meet opět zúčastní.