Střední průmyslová škola Mladá Boleslav prohlubuje spolupráci se ŠKODA AUTO

28.1.2021
Václav Bohata

Nová počítačová síť a moderní učebna – tisková zpráva

Mladá Boleslav, 6. 1. 2021 – Střední průmyslová škola Mladá Boleslav dostala od Nadačního fondu ŠKODA AUTO finanční a materiální dar, který umožnil rozsáhlou rekonstrukci školní počítačové sítě. Nová síť je až desetinásobně rychlejší a umožňuje zařazení nových prvků do výuky. Jde o důležitý krok směrem k modernímu vzdělávání odborníků v oboru IT a nových technologií.

Podle ředitele školy Václava Bohaty dochází k postupnému prohlubování společných aktivit. „Chystáme se ve spolupráci pokračovat. ŠKODA AUTO nám chce pomoci s výukou IT odborníků různých specializací, od tvůrců webových aplikací přes programátory až po síťaře. Ti pak mají velkou šanci uplatnit se přímo ve ŠKODA AUTO nebo ve firmách, které s automobilkou spolupracují.“

S rekonstrukcí počítačové sítě pomohli odborníci z firem, které se ŠKODA AUTO spolupracují. Své služby nabídli zdarma. Automobilka se školou spolupracuje také na vybudování velké moderní počítačové učebny. Učebna bude přes den sloužit žákům a školnímu personálu, o večerech a víkendech ji bude využívat nezisková organizace Czechitas, která se snaží vzdělávat, inspirovat a uplatňovat nové talenty v informačních technologiích. Součástí učebny budou moderní výukové nástroje, uvažuje se například o zapojení virtuální reality.

„Střední průmyslová škola v Mladé Boleslavi má dlouholetou tradici a úzkou vazbou na značku ŠKODA. Automobilový průmysl intenzivně zavádí nové informační technologie, proto se mění i studijní programy a požadované profily absolventů školy. Chceme pedagogům a vedení školy pomáhat, aby dokázali výuku adekvátně přizpůsobit novým trendům,“ vysvětluje Petr Rešl, vedoucí integrace procesů a systémů ve ŠKODA IT. Studenti se tak v budoucnu lépe zapojí do praxe a dokážou v závěrečných pracích reflektovat reálné projekty.  Cílem spolupráce je také zvýšení motivace k dalšímu studiu IT i atraktivity regionu pro mladou generaci.

Na trhu práce je dlouhodobě poptávka po IT odbornících, kteří mají přesah do strojírenství. Mladoboleslavská průmyslovka se tuto skutečnost snaží reflektovat. Žáci se proto v rámci studijního oboru zaměřeného na IT systémy ve strojírenství učí pracovat například se systémy CAD a CAM, které se uplatňují ve výrobním procesu. Vyučuje se zde například systém CATIA pro počítačové navrhování, konstruování a výrobu, ve kterém škola patří mezi nejlepší. Ředitel školy Václav Bohata by rád rozšířil spolupráci se ŠKODA AUTO také ve studijním programu, který se specializuje na silniční dopravu. „Chceme se zaměřit na aktuální témata, jako je vývoj mobilních aplikací do aut či elektromobilita,“ vysvětluje.

Střední průmyslová škola Mladá Boleslav byla založena v roce 1867 jako jedna z prvních odborných škol na území ČR. V současnosti připravuje mladé odborníky jak pro výkon povolání na pozicích technických pracovníků, tak pro vysokoškolské studium v oblasti informačních technologií, strojírenství a silniční dopravy. Pro školní rok 2021/2022 škola nabízí tři studijní obory. Názvy školních vzdělávacích programů jsou Informační technologie, IT systémy ve strojírenství a Management a provoz dopravních prostředků.

ŠKODA AUTO Nadační fond vznikl v roce 2018 s cílem podpořit rozvoj mladoboleslavského regionu a vytvořit dobré inovační prostředí, ze kterého by obyvatelé Mladé Boleslavi a jejího okolí mohli čerpat. Zároveň spolupracuje s platformou a iniciativou Nové Boleslavsko, která spojuje snahy Nadačního fondu ŠKODA AUTO, měst Mladá Boleslav a Kosmonosy, Středočeského kraje, vlády a dalších partnerů, kteří chtějí zlepšovat kvalitu života v regionu.