Střední průmyslová škola MB dobývá vesmír!

20.5.2022
Věra Svárovská

Naše škola se zúčastnila výzvy vzdělávacího programu AstroPi zaštítěného Evropskou vesmírnou organizací (ESA). Projekt Mission Zero je založen na vyslání kódů z celého světa na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde se program promítne, zaznamená aktuální polohu ISS ku zemi a účastníkům se zašle certifikát a záznam z toho, jak program doběhl. 

Projekt probíhal od  13.9.2021 do 18.3.2022. Naše skupina se skládala z pana učitele Ing. Lukáše Mázla, hlavního programátora Zdeňka Stankeho (3.Bi), vedlejšího programátora Jana Mlejneckého (3.Ai) a dokumentátora Josefa Svobody (3.Ai). 

Vyslaný program běží na hardwaru Mark II, který se skládá z RaspberryPi a dalších vstupních/výstupních modulů, mezi které patří například fotoaparát s vysokým rozlišením nebo vlhkoměr. Tento PC byl následně vložen do moderní skříně s LED panelem.

Celý projekt je psán v jazyku Python s podporou knihovny pro AstroPi, umožnující pracovat s jeho moduly. Všechny kódy se poté zobrazují na AstroPI který se nachází právě na ISS. 

Měli jsme vytvořit libovolný kód, který poté  bude tvořit jistý obrázek či zprávu s pozdravem. Kód ale musel splňovat 3 kritéria.  

  1. Spustitelnost – program musel být bez chyb .
  2. Práce s vlhkoměrem – program musel načíst hodnotu z vlhkoměru na ISS a vypsat jeho hodnotu na obrazovku.
  3. Výstup z programu nesměl být uražející/sprostý. 

Náš kód, který se zobrazil ve vesmíru, byl nejdřív zkratka názvu naší školy (SPSMB), poté se zobrazila procentuální vlhkost vzduchu a na závěr se zobrazila česká vlajka. Práce šla celkově dobře bez větších potíží.  

Za splnění této mise jsme dostali všichni diplom. Avšak tato mise není úplně u konce. Mise se obnoví na podzim tohoto roku 2022. S celou prací jsme všichni více než spokojeni a jsme rádi, že si nás pan učitel Mázl vybral a že jsme se mohli zúčastnit takového projektu.

Jan Mlejnecký a Josef Svoboda (3.Ai)