Střední průmyslová škola MB dobývá vesmír!

20.5.2022
Věra Svárovská
bookmark

Naše škola se zúčastnila výzvy vzdělávacího programu AstroPi zaštítěného Evropskou vesmírnou organizací (ESA). Projekt Mission Zero je založen na vyslání kódů z celého světa na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde se program promítne, zaznamená aktuální polohu ISS ku zemi a účastníkům se zašle certifikát a záznam z toho, jak program doběhl. 

Projekt probíhal od  13.9.2021 do 18.3.2022. Naše skupina se skládala z pana učitele Ing. Lukáše Mázla, hlavního programátora Zdeňka Stankeho (3.Bi), vedlejšího programátora Jana Mlejneckého (3.Ai) a dokumentátora Josefa Svobody (3.Ai). 

Vyslaný program běží na hardwaru Mark II, který se skládá z RaspberryPi a dalších vstupních/výstupních modulů, mezi které patří například fotoaparát s vysokým rozlišením nebo vlhkoměr. Tento PC byl následně vložen do moderní skříně s LED panelem.

Celý projekt je psán v jazyku Python s podporou knihovny pro AstroPi, umožnující pracovat s jeho moduly. Všechny kódy se poté zobrazují na AstroPI který se nachází právě na ISS. 

Měli jsme vytvořit libovolný kód, který poté  bude tvořit jistý obrázek či zprávu s pozdravem. Kód ale musel splňovat 3 kritéria.  

  1. Spustitelnost – program musel být bez chyb .
  2. Práce s vlhkoměrem – program musel načíst hodnotu z vlhkoměru na ISS a vypsat jeho hodnotu na obrazovku.
  3. Výstup z programu nesměl být uražející/sprostý. 

Náš kód, který se zobrazil ve vesmíru, byl nejdřív zkratka názvu naší školy (SPSMB), poté se zobrazila procentuální vlhkost vzduchu a na závěr se zobrazila česká vlajka. Práce šla celkově dobře bez větších potíží.  

Za splnění této mise jsme dostali všichni diplom. Avšak tato mise není úplně u konce. Mise se obnoví na podzim tohoto roku 2022. S celou prací jsme všichni více než spokojeni a jsme rádi, že si nás pan učitel Mázl vybral a že jsme se mohli zúčastnit takového projektu.

Jan Mlejnecký a Josef Svoboda (3.Ai)