Exkurze do Muzea Porsche ve Stuttgartu aneb Na podruhé to vyšlo!

27.11.2023
Věra Svárovská

V úterý 14.11.2023 se studenti 4.Dds a 4.Cs doplněni o zájemce z nižších ročníků vydali na zájezd do Stuttgartu, aby si prohlédli expozici automobilů v (nejen) muzeu firmy Porsche. Následující reportáž je dílem studenta z 4.Dds oboru Dopravní prostředky.

Je úterý 14. listopadu 2023 pět hodin ráno a 44 žáků společně s třemi učiteli nastupuje do autobusu směr Stuttgart. Jelikož to není poprvé, co jsme na tento výlet vyrazili, první kilometry se neobešly bez poznámek na účet sražené srnky, která nám první pokus překazila. Kousek za Mladou Boleslaví celý autobus utichá a tiše doufá, že tentokrát se neobjeví znovu. Poté, co projedeme místem nehody v pořádku, celý autobus nejprve zatleská a následně s klidem na duši usíná. Cestou přes Prahu až do Berouna skoro všichni spí.

Po probuzení si krátíme cestu konzumací našich svačin, hraním karet, čtením a podobně. Kousek za Plzní poprvé zastavujeme, kupujeme kávu a občerstvení, řidiči autobusu doplňují pohonné hmoty. Za pár dalších okamžiků překračujeme hranice s domněním, že už nás nic nemůže zastavit. Avšak za hranicemi nás zastavují němečtí celníci. Byli jsme nuceni jet s nimi na celnici 10 minut cesty od dálnice. Tato kontrola nás nakonec zdržela půl hodiny. Plni strachu, že se vrátíme zpátky, si rozdáváme řízky na uklidnění. Po chvíli však řidiči autobusu vítězoslavně přichází s doklady v rukou a my vyrážíme dál.

Po dvou a půl hodinách cesty přijíždíme do Stuttgartu před budovu Muzea Porsche. Většina z nás je ohromena vzhledem muzea, které stojí na třech nohou nad zemí v jakémsi „šišoidu“. Učitelé nám rozdávají vstupenky a celý náš zájezd se rozuteče obrovských prostorách. Každý jsme začali někde jinde, každý jsme obdivovali něco jiného. Někdo úplně první modely vozů Porsche 356, někteří novější 911 Targa a 930 Turbo, ale většině se líbily ty nejnovější vodou chlazené modely počínaje Porsche 996. Řekl bych, že jsme se zde sešli jako skupina puristů, protože jsem neviděl nikoho obdivovat nejnovější elektrické Porsche Taycan. Procházíme odchodem se suvenýry a ve tři hodiny odpoledne se scházíme před muzeem. Nasedáme do autobusu a muzeu Porsche dáváme sbohem. V autobuse přichází nová informace, že stihneme ještě prohlídku Muzea Mercedes-Benz .

Po pomalém popojížděním městem jsme přijeli před muzeum Mercedes-Benz. Scénář se opakuje, avšak muzeum procházíme rychle, protože na vše máme přibližně hodinu. I přes toto časové omezení jsme dokázali společně obdivovat exponáty v muzeu nejstarší automobilky na světě. V 17 hodin odpoledne nasedáme do autobusu a vyrážíme směr Mladá Boleslav. Cestou zpátky se bavíme o tom, co jsme viděli, kdo si co koupil a tak dále. Cesta domů ubíhá rychleji, avšak i zpáteční cesta se neobešla bez zdržení. Kvůli špatnému počasí, uzavírkám a nutnosti zastavit v McDonaldu na jídlo, nabíráme další zpoždění. Kvůli tomu na konci výletu v autobuse propuká ponorková nemoc. Ke škole se vracíme ve středu v jednu hodinu po půlnoci. Všichni unavení odcházíme domů, ale shodli jsme se na jednom. Stálo to za to!

J.S., 4.Dds

 

Muzeum Porsche

Muzeum Mercedes-Benz